شب یلدایی که امام صادق سلام الله علیه آن را دوست دارد
17 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

 

«یلدا» برگرفته از واژهسریانی)ܝܠܕܐ( به معنای زایش است که به صورت رسمی در تقویم ایرانیان باستان از سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت.

شب یَلدایاشب چلّهیکی از کهن ترینجشن های ایرانیاست کهدر این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها درنیم کره شمالی، که مصادف باانقلاب زمستانیاست، گرامی داشته می شود[1].

اما از هر چه بگذریم سخن دوست خوش تر است...

سوال اساسی ما این است:

چه شب یلدایی را می توان شب یلدایی قرار داد که امام صادق سلام الله علیه آن را دوست داشته و برای اهل آن مجلس دعا کرده باشند؟

مرحوم شیخ صدوق نوّر الله مرقده الشریف در کتاب«الخصال[2]» در روایتی از جناب ابن ابی عمیر از محمد بن حمران از خَیثَمَة آورده است:

حضرت باقر سلام الله علیه به من فرمودند:

«تَزَاوَرُوا فِی بُیوتِکمْ فَإِنَّ ذَلِک حَیاةٌ لِأَمْرِنَا رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْیا أَمْرَنَا.»

در خانه هایتان به زیارت و ملاقات یکدیگر بروید که این رفت و آمد شیعیان به منازل یکدیگر حیات امر ما اهل بیت (علیهم صلوات الله) است و در پایان روایت حضرت باقر سلام الله علیه در حق این محیی طلب رحمت فرمودند.

قید « فِی بُیوتِکمْ » در این روایت موضوعیت دارد یعنی شیعه باید با هم صمیمی و مرتبط باشد و این آمد و شد به سیاق فعل مضارع «تزاوَرُوا» باید استمرار داشته و مقطعی نباشد.

اما در روایتی دیگر حضرت صادق سلام الله علیه به فضیل بن یسار فرمودند:« تَجْلِسُونَ وَ تُحَدِّثُون [3]؟»وقتی در جلسات دور هم جمع می شوید از احادیث ما اهل بیت هم حدیث می کنید؟

به فرض در شب یلدا تمام خانواده دور هم جمع شده اند آیا از احادیث اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین هم حرفی می زنیم؟!!!

فضیل به حضرت جواب داد:«نَعَم » بله آقا جان حدیث می خوانیم.

امام صادق سلام الله علیه در ادامه روایت قاعده ای کلی بیان نمودند:

« تِلْک الْمَجَالِسُ أُحِبُّهَا»

جا دارد این فرمول را با طلا آبکاری کنیم:

« تِلْک الْمَجَالِسُ أُحِبُّهَا»جلساتی که احادیث اهل بیت در آن بیان گردد من امام صادق آن جلسه را دوست دارم.

امام در پایان روایت امر به احیاء امر اهل بیت نموده و می دانیم که امر امام واجب الاتباع است و برای مُحیی آن با استعمال موصول عام( هر کس می خواهد باشد) دعا نمودند:

فَأَحْیوا أَمْرَنَا رَحِمَ اللَّهُ مَنْ أَحْیا أَمْرَنَا

لذا شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام:

یلدا بما هو یلدا موضوعیتی ندارد بیاییم یلدای امسال را با این فرمول امام باقر و امام صادق علیهما السلام شبی مرضی اهل بیت علیهم السلام قرار دهیم تا شامل دعای امام مهربانمان قرار گیریم انشاء الله.

علی محمّد مظفّری

[1] fa.wikipedia.org

[2] ابن بابویه، محمد بن علی، الخصال، 2جلد، جامعه مدرسین - قم، چاپ: اول، 1362ش.ج1،ص23

[3] شیخ حر عاملی، محمد بن حسن، تفصیل وسائل الشیعة إلی تحصیل مسائل الشریعة، 30جلد، مؤسسة آل البیت علیهم السلام - قم، چاپ: اول، 1409 ق.ج12،ص21