چطور بدون گفتن ذکر تنها با گرداندن تسبیح ثواب ذکر ببریم؟
24 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

چطور بدون  گفتن ذکر  تنها با گرداندن تسبیح ثواب ذکر ببریم؟

علی محمد مظفری

روايت شده كه چون على بن الحسين عليهما السّلام(امام سجاد) را نزد يزيد ملعون بردند، يزيد تصميم گرفت گردن آن حضرت را بزند، از اين رو امام را در مقابل خود نگاه داشته، با او سخن مى‏گفت تا او را به حرف آورد و كلمه‏اى از آن حضرت بشنود كه بدان بهانه او را بكشد، اما زين العابدين عليه السّلام به تمام سخنان يزيد پاسخ مى‏داد در حالى كه تسبيح كوچكى را كه در دست داشت با انگشتان مى‏گردانيد. يزيد گفت: من دارم با تو سخن مى‏گويم و تو در پاسخ من با بى‏اعتنايى تسبيح مى‏گردانى؟! اين چگونه رواست؟! حضرت فرمود: پدرم از جدّم نقل كرد كه چون از نماز صبح و تعقيبات آن فارغ مى‏شد، با كسى سخن نمى‏گفت تا اينكه تسبيح را در برابر خود مى‏گرفت و مى‏گفت:

« اللَّهُمَّ إِنِّي أَصْبَحْتُ أُسَبِّحُكَ وَ أُحَمِّدُكَ وَ أُهَلِّلُكَ وَ أُكَبِّرُكَ وَ أُمَجِّدُكَ بِعَدَدِ مَا أُدِيرُ بِهِ سُبْحَتِي‏»

 «خدايا، صبح كردم در حالى كه به اندازه گردش دانه‏هاى تسبيح خود تو را تسبيح و تمجيد مى‏كنم، و به گفتن حمد و ذكر توحيد تو مى‏پردازم». آن‏گاه دانه‏هاى تسبيح را گردش مى‏داد و با مردم سخن مى‏گفت بدون آنكه ذكر گذشته را تكرار كند، و فرمود: با اين كار به شماره گردش دانه‏هاى تسبيح برايش ذكر خدا حساب مى‏شود و آن سبب حفظ و حراست اوست تا وقتى كه به بستر خواب رود، و چون به بستر مى‏رفت در آن هنگام نيز تسبيح را مى‏گرفت و ذكر گذشته را تكرار مى‏كرد و تسبيح را زير سر خود مى‏نهاد و با اين كار تا صبح ذكر خدا در نامه اعمال او نوشته مى‏شد. من نيز تسبيح را مى‏گردانم تا اقتدا به عمل جدم كرده باشم. يزيد پس از شنيدن پاسخ امام مكرر گفت: با هيچ كدامتان سخن نمى‏گويم مگر اينكه پاسخى مى‏دهد كه به نفع او تمام مى‏شود! بالاخره از كشتن آن حضرت منصرف شد و امر كرد تا بندها را از آن حضرت بردارند.

منبع: آداب، سنن و روش رفتارى پيامبر گرامى اسلام، ص: 185 (منبع اصلی روایت:  الدعوات (للراوندي) / سلوة الحزين ، ص: 62)