یتیمی سخت تر از یتیم بی پدر و مادر
22 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت

یتیمی سخت تر از یتیم بی پدر و مادر

علی محمد مظفری

مرحوم ابو منصور، احمد بن على بن ابى طالب طَبرِسى صاحب کتاب«الإحتجاج على أهل اللجاج‏»، از علماى قرن ششم هجرى‏ از وجود مبارک امام حسن عسکری سلام الله علیه از پدرانشان تا وجود مبارک پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در روایتی به یتیمی اشاره می نمایند که از فردی که پدرو مادر خویش را از دست داده است از حیث یُتم شدید تر می باشد.

حضرت در این روایت می فرمایند:« أَشَدُّ مِنْ‏ يُتْمِ‏ الْيَتِيمِ‏ الَّذِي انْقَطَعَ عَنْ أُمِّهِ وَ أَبِيهِ يُتْمُ يَتِيمٍ انْقَطَعَ عَنْ إِمَامِهِ وَ لَا يَقْدِرُ عَلَى الْوُصُولِ إِلَيْهِ وَ لَا يَدْرِي كَيْفَ حُكْمُهُ فِيمَا يُبْتَلَى بِهِ مِنْ شَرَائِعِ دِينِه‏»انقطاع از امام هر زمان شدید تر از یتیم مصطلح می باشد...

در ادامه روایت حضرت شیعیانی را که عالم به علوم اهل بیت اند را پناهگاه این ایتام(منقطعین از امام) دانسته و هادیان و مرشیدین را به مقام معیت با ذوات مقدسه اهل بیت علیهم صلوات الله در عقبی بشارت می دهند.  أَلَا فَمَنْ كَانَ مِنْ شِيعَتِنَا عَالِماً بِعُلُومِنَا وَ هَذَا الْجَاهِلُ بِشَرِيعَتِنَا- الْمُنْقَطِعُ عَنْ مُشَاهَدَتِنَا يَتِيمٌ فِي حَجْرِهِ أَلَا فَمَنْ هَدَاهُ وَ أَرْشَدَهُ وَ عَلَّمَهُ شَرِيعَتَنَا كَانَ مَعَنَا فِي الرَّفِيقِ الْأَعْلَى‏.

طبرسى، احمد بن على، الإحتجاج على أهل اللجاج (للطبرسي)، 2جلد، نشر مرتضى - مشهد، چاپ: اول، 1403 ق.ج‏1 ؛ ص16