دفع تشنگی روزه دار
32 بازدید
موضوع: تبلیغ

دفع تشنگی روزه دار در کلام حضرت صادق علیه السلام

با غور در روایات معصومین علیهم صلوات الله، مرحوم کلینی رحمه الله تعالی در کتاب شریف«الکافی»ج ششم صفحه 307 ط الاسلامیه، بابی را تحت عنوان«سویق العدس»گشوده اند که در آنجا روایتی از حضرت صادق علیه السلام آورده اند و حضرت علیه السلام علاج عطش و تشنگی را سویق عدس بیان فرمودند.

متن روایت عبارت است از: سَوِيقُ الْعَدَسِ يَقْطَعُ‏ الْعَطَشَ‏ وَ يُقَوِّي الْمَعِدَةَ وَ فِيهِ شِفَاءٌ مِنْ سَبْعِينَ دَاءً وَ يُطْفِئُ الصَّفْرَاءَ وَ يُبَرِّدُ الْجَوْف‏...

جالب است بدانید سویق عدس در خانم هایی که خون حیض آنها قطع نمی شود بسیار موثر بوده و علی بن مهزیار در حکایت خانمی که مبتلا به این مشکل گردیده  و به دستور حضرت باقر علیه السلام توصیه به خوردن سویق عدس گردید  تعبیر عجیبی آورده اند:« فَسُقِيَتْ فَانْقَطَعَ عَنْهَا وَ عُوفِيَتْ» یعنی به محض خوردن خون منقطع گردید و خوب شد.

اما روش ساخت سویق عدس: عدس را شسته بدون روغن تفت دهید سپس آن را آسیاب کرده و دوباره تفت دهید.خوردن خرما با آب نیز از توصیه های استاد تبریزیان زید عزه در رفع تشنگی می باشد که لازم است خرما باشد نه رطب و تشخیص خرما از رطب حائز اهمیت است.

علی محمد مظفری